Registracija Prijava
Prijavite napako, komentirajte, predlagajte ...
back back Home Gallery
pinterest Facebook Twitter email LinkedIn Digg Reddit Google Bookmarks
Not registered/ Not logged in
Avtorji
Išči

Helleborus viridis

Helleborus viridis, Zeleni teloh
Helleborus viridis, Zeleni teloh
Helleborus viridis, Zeleni teloh
Helleborus viridis, Zeleni teloh
Helleborus viridis, Zeleni teloh
Helleborus viridis, Zeleni teloh
Komentarji Samo za taxonomsko enoto: Helleborus viridis:
2102 sl 16.08.2016   15:31:36   miran  

Martin Cilenšek: Ta rastlina ni kakor prejšnja (Črni teloh) navezana na vapnena tla, ampak njej ugaja vsaka zemlja. Po naši domovini je močno razširjena, kar nam najbolj pričajo mnogoštevilna imena, s kterimi jo nazivljejo po raznih krajih. Najnavadnejša so: teloh, telov, telek, kober, pástorka, petrák, petrík, sprž in smrtnica.

Kratka, temnorujava korenika sedi plitvo v zemlji in napravlja s svojimi mnogoštevilnimi, precej dolgimi in debelim vlaknom podobnimi koreninicami dostikrat gnezdaste kepe, ki so tem večje, čim bolj se je razvejila.

Slika 17. Zeleni teloh. (Helléborus víridis.)

Steblo je nad koreniko obdano s precej velikimi zelenkastimi luskami, ki varujejo njegov popek prehudega zimskega mraza. Okroglo je, zeleno in golo, ter spodi brez listov. Ko se pa proti vrhu razcepi večkrat na rogovilo, goji vsakokrat pod vejico list na široki žlebasti nožnici. Vsak se razdeli kakor prsti na roki, navadno na 7-11 suličastih listkov. Srednji listek stoji zase na nožnici, stranski so spodi zvezani. Včasi je tudi manj listkov, toda omenjena oblika jim zmirom ostane. Listki so ostro napiljeni, proti nožnici pa celorobi.

Razun omenjenih listov ima zeleni teloh še pritlehne, ki izvirajo iz korenike. Ti so tudi dlanasti, na 9 do 11 listkov razdeljeni in v obče stebelnim jednaki. Stojijo pa na dolgih rudečkasto-pikastih ali zelenih okroglih recljih, ki so vtaknjeni med luske, in ki imajo spredi žlebič. Ko se je cvetje že razvilo, začnejo riti iz zemlje; zgoraj so temno-zeleni, spodi pa bledejši in svetli.

Vrh stebla stojijo na kratkih recljih posamezni, večjidel kimasti cveti. Na vsaki rogovili se vendar ne nastavi cvet, ampak nekaj jih ostane jalovih, in zavoljo tega ni mnogo cvetov na rastlini. Cvet ima dvojne lističe. Čašnih je 5; vsi so jednakomerno zeleni in po robu belkasti, včasi pa tudi nekoliko rudečkasti. Kračjih venčevih je 8-12; naštel sem jih pa tudi že 15. Vsi stojijo v kolobarju in so cevasti (gl. sliko 17. spodi na levi). Vhod v cev zapira majhna krpica, da ne pride dež do medú, ki bi ga pokvaril. Sredi mnogobrojnih belih prašnikov stoji 3-5 zelenih pestičev, ki se razvijejo pozneje v mešičke z rujavim semenom.

Zeleni teloh cvete spomladi meseca sušca in malega travna po gričih, tratah in za plotovi. Kaj rad se naseli tudi na sadne vrte, kjer ga je treba izkopati in pokončati.

Kar smo povedali o črnem telohu, velja tudi o zelenem.

Dodaj komentar:
captcha =
SQL processing 3,Page generated in 514 miliseconds